rüyada tavuk kesmek

üzel ama ahmak kadına, kadın hizmetçiye. Tavuk kanı akıtmak bir cariyeyle cins” münasebette bulunmaya, Kadının kavuk kanı akıtması misafir gelmesine. Tavuk bazen asil ve neşeli yahut çocuk sahibi bir kadına yahut hazmı kolay rızka. Tavuk eti şifaya, kaddadı ve yelesi mala. Siyah tavuk bekar cariyeye, beyaz tavuk hayırlı bir kadına.

* Toplu gezinen yahut çöplükte görülen kavuklar düşük ahlaklı kadınlara. Sağlıklı birinin yanına tavuğun girmesi hastalanmasına, hastanın yanına girmesi şifa bulmasına. Tavuğun ezan okuması hayırsızlık, ölüm ve şerre yahut ayak takımının söz sahibi olmasına. Tavuğun yumurtladığını görmek bir çocuğunun olmasına delalet eder.

Ayrıca Bakınız: Piliç, Tavukçu, Yumurta Yumurtlamak

* Bir süre canınız sıkılacak, bu sıkıntıların sonunda mutluluğa ve huzura ereceksiniz ve rahata kavuşacaksınız demektir. Rüyada tavuk, aile yaşamınızın güzel ve düzenli olacağına mutlu günler geçireceğinize yorumlanır. Küçük tavuklar veya civcivler, iş yaşamında başarılı olacağına işaret eder.

* Bekarlar için tavuk, evliliktir. Kümes dolusu tavuk kadınlar için ve evliler için büyük bolluk, zenginliktir. Kuluçkaya yatmış tavuk, evli kadınlar için çocuk anlamına gelir. Bekar kimse için ise evlilik veya ev almak anlamına gelir.

* İbni Kesir’e göre; rüyada tavuk görmek kadinla yorumlanir. Piliçler de çocuklardır. Rüyasında bir çok tavukları olduğunu gören, bir topluma başkan olur. Tavuk eti ve tüyü, mal ve nimettir. Bir tavuğu kestiğini gören, genç bir kızla evlenir.

* Bir piliç kestiğini görenin hizmetçisinin çocuklarının başlarına bir felaket gelir. Rüyada siyah tavuk görmek, daha iyidir. Evine bir tavuk girip orada yumurtladığını görmek, güzel bir kadından mal elde edeceğine işarettir. Bir tavuğu tuttuğunu ve onun horoz gibi piliçleri olduğunu görmek evlat ile tabir olunur.

Bir başka rivayete göre de:
* Rüyada tavuk görmek, ahmak ve güzel bir kadındır. Bazı tabirciler de, tavuk, hizmetçidir, dediler. Bir tavuk boğazladığını gören kimse evlenir. Tavuk avladığını gören kimse hazmı kolay olan helal rızka nail olur. Tavuk etini yediğini gören kimse mal elde eder. Bir kimse rüyada tavuğu evinde ötüyor görse, o kimse belalı ve isyankar ve yalan söyleyen birisi olduğuna işarettir.

* Bazen de, tavuk ve onun yele ve kanadı menfaatli maldır, dediler. Bir kimse rüyada siyah bir tavuk boğazladığını görse, bekar bir kızla evlenir. Bazen de, tavuk yetimleri terbiye eden ve onlara sadaka toplamak süprüntüleri açan menfaati bir kadına işarettir.Tavuklar, zelil ve hakir kadınlardır.

* Rüyada görülen tavuk, neşeli ve asil bir kadındır. Çöplükte eşinen tavuk, asaletsiz ve alçak bir kadındır.Bazen de tavuk, çocuk sahibi bir kadındır. Rüyada tavuğun, hasta olan kimsenin yanına girmesi afiyettir. Piliçlerinin görmesi hakkındaki tabir de böyledir. Tavuğun sağ adamın yanına girmesi veya tavuğuna sahip olması,üzüntü ve kederin gitmesine ve sevinç ve refaha ve nimetler île yardım görmeye işarettir. Piliçler, rahatlatıcı elbise; şiddet halinde bulunan kimse için şiddet ve gamdan kurtulmaktır.

* Evinde sayılmayacak derecede çok tavuk olduğunu gören kimsenin amir olmasına, zenginliğine ve korkusunun gitmesine işarettir.

* Bir süre canınız sıkılacak, fakat sonunda sorunlarınızın üstesinden gelecek ve rahata kavuşacaksınız. Rüyada tavuk, aile hayatınızın düzene gireceği ve güzel günler geçireceğinizin işaretidir. Küçük tavuklar veya civcivler, iş hayatında başarılara imza atacağınız anlamına gelir.
 
Rüya Tabirleri
Rüya,her insanın tabii bir ihtiyacı olan uyku esnasında, zihinde beliren birtakım düşünce ve hayallerden ibarettir.